Măgureni-domb, Preluca Veche (Máramaros megye, Románia), egy hidrotermális szepiolit-lelőhely
Absztrakt
A Preluca-hegységben (ÉNy-Erdély, Románia), a Măgureni-domb területén proterozoos metamorfizált karbonátos kőzetek (dolomitok és mészkövek) ismertek. A késői, hercíniai regionális metamorfózis alkalmával nagyszámú pegmatit test nyomult be a metamorf összletbe. A pegmatitok képződését diopszid-tremolit-flogopit összetételű szkarn kialakulása, majd hidrotermás folyamatok kísérték. A SiO2-tartalmú, alkáli, illetve semleges vizes oldatoknak a Mg-dús kőzetekkel való reakciója következtében magnéziumos agyagásvány-társulás képződött. Ezek közül mind ásványtani, mind gazdasági szempontból a szepiolit-előfordulások a legfontosabbak.
A lelőhely szepiolitja vékony teléreket és lencséket képez. Kísérő ásványai a talk, szaponit, klorit, kaolinit, markazit, kalcit és opál. Kémiai, röntgendiffrakciós, termoanalitikai, infravörös spektroszkópiai és elektronmikroszkópos vizsgálatok igazolták a majdnem tiszta Mg-szepiolit jelenlétét, kis mennyiségű alumínium- és vas-oxid beépüléssel. Ugyancsak kimutatható a Mg-ot koordináló és a szabad (zeolitos) víz jelenléte.
Végül bemutatjuk a technológiai kísérletek eredményeit is a szepiolit kitermelése, dúsítása és alkalmazása tekintetében.