A mentőkutyák beavatkozásainak fontossága az épületkárok területén
Absztrakt
A már bekövetkezett káresetnél, romok alá szorult sérültek felkutatására és a felderítés gyorsítása és eredményességének javítására mentő kutyákat alkalmaznak. A természeti vagy a civilizációs eredetű katasztrófák utáni épületkárok alatt rekedt személyek kutatása nehéz, összetett feladat, így a kutatás eredményessége nagyban függ a beavatkozók szakmai fejlettségétől és a beavatkozó erők technikai hátterétől. A rom kutató mentő kutya egy a mentőszervezetek számára fontos és elengedhetetlen „munkaeszköz”. A cikk tartalmazza a mentő kutyák kiképzését, beavatkozásuk fontosságát, és a romokon való felderítésnél használt különleges technikák leírásait.
Hivatkozások
Restás Á.: Tűzoltók szemtől szemben az érintettekkel: Viselkedésformák tűz- és káreseteknél; BOLYAI SZEMLE (ISSN: 1416-1443) XIII: (3) pp. 25-35. (2014)
Berta Katalin – Bodnár László: Az állatmentés kérdései katasztrófák esetén – a cézár bevetési egység létrehozása, Védelem Tudomány 2(3) pp 171 - 182 (2017)
Restás Á: A 2010-ik évi észak-magyarországi árvizek logisztikai tapasztalatai. Katonai logisztika, 2012: 4 pp. 43-56 2012.
Zöld Edina: A mentőkutyák kiképzése, lehetséges alkalmazásuk a katasztrófavédelemben; Tudományos Diákköri Konferencia, Nemzeti Közszolgálati Egyetem, 2013