100. évf. 2025/7. szám

Kedves Olvasó!
A Hit, közösség, identitás – A gyülekezetépítés lehetőségei című tematikus lapszám tanulmányai az evangélikus egyház és gyülekezet aktuális kérdéseit értelmezik, mélyreható elemzésekre és friss kutatási eredményekre támaszkodva. A három dolgozat közös célja, hogy az egyház és a gyülekezeti élet megújulásának lehetőségeit tárja fel, különös tekintettel a társadalmi változásokra, a közösségek szerepére és az egyházi identitás kihívásaira.
Nagy Szabolcs Testvérekké lenni Isten otthonában című írása a családok gyülekezetépítésben betöltött szerepét vizsgálja. A tanulmány bibliai alapokra és szociológiai adatokra támaszkodva mutatja be, hogy a családok nemcsak célcsoportok, hanem aktív szolgatársak is lehetnek. Különösen fontos kérdés, hogy a gyülekezeti közösségek képesek-e olyan családdá válni, ahol minden kereső otthonra találhat. Az írás arra ösztönöz, hogy az egyház nyitottan és empatikusan közelítsen a különböző családtípusokhoz, és felismerje a közösségépítésben rejlő lehetőségeket.
Friederike Erichsen-Wendt tanulmánya a Németországi Protestáns Egyház (EKD) hatodik egyháztagsági kutatásának eredményeit elemzi. A kutatás rávilágít a vallásosság és az egyházi kötődés formáinak jelentős visszaesésére, valamint az egyházak iránti bizalom csökkenésére. Az írás új vallási és szekuláris orientációtípusokat azonosít, amelyek mélyebb megértést nyújtanak a német társadalom vallási térképéről. A tanulmány arra hívja fel a fi gyelmet, hogy az egyházaknak sürgősen reagálniuk kell a társadalmi változásokra, és új utakat kell találniuk a közösségek megszólítására.
Pángyánszky Ágnes és munkatársai kutatása, Az evangélikus identitás feltérképezése napjainkban címmel megjelenő tanulmány az evangélikus közösség felekezeti kötődéseit, vallásgyakorlási szokásait és jövőképét vizsgálja. Az eredmények szerint az evangélikus identitás alapjai a Krisztus-központú hit, a reformátori tanítások ismerete és a közösségi kötődés. A tanulmány kiemeli a tradíció fontosságát, ugyanakkor hangsúlyozza a tudatos hitválasztás és a generációk közötti különbségek kezelésének szükségességét. A dolgozat rámutat arra, hogy az egyház aktívan keresse a megújulás lehetőségeit, és erősítse a közösségi életet.
Az igehirdetési előkészítők a Szentháromság ünnepe utáni hatodiktól a tizedik vasárnapig segítik az igehirdető készülését.
Örömteli olvasást kívánnak
a szerkesztők