Vallás, hit és egyház

A németországi helyzet reprezentatív pillanatfelvételének egyházfejlesztési következtetései

  • Friederike Erichsen-Wendt  EKD Stratégiai Tervezési és Tudásmenedzsment Osztálya
  • Mórotz Réka Rebeka Magyarországi Evangélikus Egyház
Kulcsszavak: egyháztagság, vallási orientáció, vallásszociológia, Németország, bizalom, egyházfejlesztés, szekularizáció

Absztrakt

A tanulmány a Németországi Protestáns Egyházak (EKD) hatodik egyháztagsági kutatásának (KMU6) eredményeit mutatja be, amely 2022-ben reprezentatív felmérésként vizsgálta a vallásosság és az egyházi kötődés aktuális formáit. Az elemzés rámutat a vallásos elköteleződés jelentős visszaesésére, az egyházi tagság és az intézményi elvárások szétválására, valamint az egyházak iránti bizalom csökkenésére. A kutatás induktív megközelítéssel új vallási és szekuláris orientációtípusokat azonosított, amelyek mélyebb megértést nyújtanak a német társadalom vallási térképéről. A tanulmány értelmezi az adatokat az egyházfejlesztés, a civil társadalmi jelenlét és a jövőbeli egyházi működés szempontjából is.

Szerző életrajzok

Friederike Erichsen-Wendt , EKD Stratégiai Tervezési és Tudásmenedzsment Osztálya

lelkész, egyházkerületi főtanácsos

 

Mórotz Réka Rebeka, Magyarországi Evangélikus Egyház

lelkész - Boba

Hivatkozások

Kretzschmar, Gerald 2001. Distanzierte Kirchlichkeit. Eine Analyse ihrer Wahrnehmung. Neukirchener Verlag, Neukirchen-Vluyn. 46–58.

Stolz, Jürgen et al. 2014. Religion und Spiritualität in der Ich-Gesellschaft. Vier Gestalten des (Un-)Glaubens. Theologischer Verlag, Zürich.

Voas, David 2009. The Rise and Fall of Fuzzy Fidelity in Europe. European Sociological Review, 25. évf. 2. sz. 155–168. o. https://doi.org/10.1093/esr/jcn044

Megjelent
2025-07-09
Rovat
Tanulmányok