Diakónia és jóléti állam Az együttműködés története

  • Fritz Blanz Bajor Diakónia
Kulcsszavak: németországi diakónia, állam és egyház együttműködése, történeti háttér, jóléti állam, mai kihívások

Absztrakt

Az előadás visszavezeti az olvasót a németországi diakóniai munka gyökereihez, és bemutatja, hogyan jött létre az állam és az egyház együttműködése nyomán a jóléti állam. Az egyház diakóniai munkája az alapjául szolgáló mélységes hit kifejeződése, amellyel nehéz történelmi idők szélsőséges kihívásaira próbált választ találni. Ilyen módon a diakónia az egyház önkifejezésének lehetősége. Másfelől az államnak is szüksége van a diakónia munkájára, amely emberek tömegeinek nyújt szakszerű és elkötelezett segítséget az életük legkülönbözőbb területein. Az egyház a jóléti államban nem más, mint lehetőség Isten jelenlétének megélésére – felelősségben, bizalomban és megbékélésben.

 

Információk a szerzőről

Fritz Blanz, Bajor Diakónia

nyugalmazott dikóniai előadó

Hivatkozások

Blanz, Fritz 2022. Miteinander als Chance. Neukirchener Verlag, Neukirchen-Vluyn.

Bonhoeffer, Dietrich 1999. Börtönlevelek. Ford. Boros Attila. Harmat Kiadó, Budapest.

Finger, Evelyn 2021. „Die Kirche tut jeden Tag Gutes, es ist nur nicht in den Schlagzeilen”. Interview mit Heinrich Bedford-Strohm. Zeit Online, október 31. https://www.zeit.de/2021/44/heinrich-bedford-strohm-evangelische-kirche-vorsitz-bischof. (Megtekintés: 2024. május 27.)

Huber, Wolfgang 2001. Die Rolle der Kirchen als intermediärer Institutionen in der Gesellschaft. In: Klaus D. Hildemann (szerk.): Die Zukunft des Sozialen. Solidarität im Wettbewerb. Evangelische Verlagsanstalt, Leipzig. 45–54. o.

XIII. Leó 1991. Rerum Novarum. XIII. Leó pápa apostoli körlevele a munkások helyzetéről [1891]. Ford. Dér Katalin. KDNP, Budapest. Web: https://regi.katolikus.hu/konyvtar.php?h=125. (Megtekintés: 2024. május 27.)

Megjelent
2024-07-12
Folyóirat szám
Rovat
Figyelő