Innováció és fenntarthatóság a gyermekgyógyászatban: Telemedicina és prevenciós modellek Magyarországon

Kulcsszavak: gyermekegészségügy, virtuális konzultáció, hátrányos helyzetű népesség, távkonzultáció, digitális egészségügy, telemedicina

Absztrakt

A Naszlady Attila Egészségfejlesztési Program keretében 2023. április.18 és 2024. december 20. között végzett telemedicina-alapú gyermekgyógyászati ellátás célja az egészségügyi egyenlőtlenségek csökkentése, az ellátáshoz való hozzáférés javítása és a prevenciós modellek bevezetése volt Magyarország hátrányos helyzetű térségeiben.

A program során több mint 2470 gyermek vett részt telemedicinális vizsgálatokon, az esetek 49%-a akut problémákkal, melyek közül a szezonális vírusinfekciók (28,6%), a felső légúti fertőzések (6,4%) és a gyomor-bélrendszeri tünetek (9,1%) voltak a leggyakoribbak. Ezek az akut kórképek alapegészségügyi ellátás szinten telemedicinális módszerekkel, helyben biztonsággal elláthatónak bizonyultak. A diagnosztikai folyamatot digitális vizsgáló eszközök illetve Point of Care Testing automaták segítették, gyors és pontos diagnózist tettek lehetővé. Az egészségügyi adatokat a NetDoktor medikai rendszerbe való rögzítésével és az EESZT felületén receptírás és beutaló írása is lehetővé vált. Az összes vizsgált gyermek közül 46%-a krónikus panaszokkal érkezett a mobil rendelőkbe. Az elvégzett iskolai szűrés során a tanulók közel 40%-a esetében egészségügyi kockázati tényezők igazolódtak. Az elhízás, alultápláltság, hipertónia, viselkedés zavarok a leggyakoribb diagnózisok, melyek további telemedicinális távkonzultációkkal egészségügyi beavatkozást igényeltek, melyek 85% telemedicinálisan megoldható volt tapasztalataink szerint a diagnózis felállításától a kezelésen át a gondozásig.

A program eredményei rávilágítottak a technológiai innováció és szakmapolitikai támogatás fontosságára és rámutatott arra, hogy a gyermekgyógyászati ellátás modernizációja és a telemedicina-alapú ellátás hatékony választ adhat a hátrányos helyzetű közösségek egészségügyi kihívásaira. A prevenciós tevékenységek bővítése és a telemedicina alkalmazása hatékony eszköz a krónikus betegségek kockázati tényezőinek és a figyelemzavarok korai felismerésére és kezelésére. Az eredmények alapján a telemedicina nemcsak a hagyományos csecsemő és gyermekorvosi és iskolaegészségügyi ellátás, hatékony kiegészítése, hanem fontos szerepet játszik a gyermekgyógyászat fenntarthatóságában.

Megjelent
2025-05-13
Hogyan kell idézni
KollákZ., KovácsR., NagyF., IvánE., KovácsV. A., LámJ., & StubnyaG. (2025). Innováció és fenntarthatóság a gyermekgyógyászatban: Telemedicina és prevenciós modellek Magyarországon. IME Innováció Menedzsment Egészségügy, 24(1), 23-31. https://doi.org/10.53020/IME-2025-103
Rovat
Cikkek