Az inhalációs eszközök használatának oktatását fejlesztő jógyakorlat

Az asztmás és COPD-s betegek ellátásának fejlesztése érdekében

Kulcsszavak: Inhalációs eszköz, betegoktatás, ellenőrzés, betegbiztonság, jógyakorlat

Absztrakt

Az asztma és COPD betegség kezelése elsősorban inhalációs eszközök segítségével történik, amelyek szerepe az, hogy a gyógyszer hatóanyaga egyszerűen és biztonságosan jusson közvetlenül a tüdőbe. A helytelen technikával használt inhalációs eszközökkel nem érhető el a terápiás cél. Az inhalációs eszközhasználat technikájának monitorozása elengedhetetlen az asztma és COPD betegség hatékony és eredményes kezeléséhez. Az inhalációs eszköz használatával kapcsolatos kihívások kezelésével elsősorban az egészségügyi szolgáltatók képesek javítani, fejleszteni a betegellátás minőségét. Az inhalációs eszközök oktatási folyamata akkor lesz megfelelő, ha a következő szempontok teljesülnek:

  1. A beteg szükségleteihez igazodó oktatás. 2. Részletes és világos útmutatás az eszköz helyes használatához. 3. Gyakorlási lehetőség demó eszközön. 4. Visszajelzés a beteg felé az inhalálási technika helyességéről. 5. Írásos segédanyag átadása a helyes eszközhasználatról.

Két budapesti tüdőgondozóban készült felmérés során azt vizsgáltuk, hogy hogyan használják az asztmás és COPD-s betegek az inhalációs eszközeiket. A lehetséges hibák közül hat típust azonosítottunk és a gyakorlat értékeléséhez ezek alapján csekklistát készítettünk. Két hónap alatt a járóbeteg szakrendelésen megjelentek közül 485 asztmás és COPD-s beteget vontunk be a vizsgálatba. A felmérés eredményei alapján 281 esetben (58%) szükség volt az inhalációs eszköz használatának korrekciójára. A hibák megoszlása a következő volt: egy hiba 106 esetben (22%), két hiba 76 esetben (16%), három vagy több hiba 99 esetben (20%). Az ellenőrzés során 24 esetben (5%) az oktatás megismétlését és az eszközhasználat gyakoroltatását követően sem tudta a beteg helyesen használni az inhalációs eszközét.

Információk a szerzőről

Nagy Katalin, Semmelweis Egyetem Egészségügyi Menedzserképző Központ

Nagy Katalin a Semmelweis Egyetem Egészségügyi-Minőségügyi és Betegbiztonsági Menedzser (EMBM) képzésének hallgatója. 2014-ben okleveles szociális munkás, 2015-ben okleveles egészségügyi menedzser képesítést szerzett. A betegellátásban dolgozik több mint 30 éve. Szakmai pályafutása során kiemelt figyelmet fordított a betegbiztonság és a betegoktatás területeire. Különösen fontosnak tartja a páciensek tájékoztatását, edukációját, hogy ők aktívan részt vehessenek a saját gyógyulási folyamatukban.

Megjelent
2024-11-05
Hogyan kell idézni
NagyK., DombrádiV., & Sinka Lászlóné AdamikE. (2024). Az inhalációs eszközök használatának oktatását fejlesztő jógyakorlat : Az asztmás és COPD-s betegek ellátásának fejlesztése érdekében. IME Innováció Menedzsment Egészségügy, 23(3), 17-23. https://doi.org/10.53020/IME-2024-302
Rovat
Cikkek