Szentháromság ünnepe
Róm 11,33–36 A felismerés öröme
Abstract
A vasárnap jellege
Szentháromság ünnepét több mint ezer éve ünnepli az egyház. Eleinte kérdéses volt, hogy egyáltalán szükséges-e ünnepelni ezt a napot, azonban a Szentháromságról szóló tanítást nem valló vagy elferdítő szekták munkálkodása egyértelművé tette ennek az ünnepnek a teológiai, apológiai jelentőségét. Az egyházi esztendő első felének ünnepsorozata az üdvtörténeti eseményeket összefoglaló dogmatikus ünneppel, Szentháromság ünnepével zárul. A liturgikai bevezetés iránymutatásából kiindulva „a Szentháromság titkát megértenünk nem szükséges, imádnunk annál inkább” (Hafenscher 2010, 369. o.). Ezen a vasárnapon megérkezünk az üdvtörténeti események felől egy olyan mérföldkőhöz, amely az addigi vasárnapok tartalmából merítve a gyakorló keresztény élet felé irányítja figyelmünket. A vasárnap központi üzenete ezáltal nem lehet más, mint a teremtő, megváltó, megszentelő Isten imádása.
References
Hafenscher Károly 2010. Liturgika. A keresztény istentisztelet protestáns megközelítésben, ökumenikus szellemben. Luther Kiadó – Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Egyházzene Tanszéke, Budapest.
Karner Károly 1942. Isten igazsága. Pál apostol levele a rómabeliekhez. Keresztyén Igazság, Győr.
Luther Márton 2015. Prédikációk. Szerk. Csepregi Zoltán. Luther Kiadó, Budapest. (Luther válogatott művei 9.)
McDonald, William 1999. Újszövetségi kommentár. Evangéliumi Kiadó, Budapest.
Stott, John 2018. Pál levele a rómaiakhoz. Harmat – Keresztyén Ismeretterjesztő Alapítvány, Budapest.
Witmer, John A. 2019. A Rómaiakhoz írt levél. Keresztyén Ismeretterjesztő Alapítvány, Budapest. (A Biblia ismerete kommentársorozat 7.)

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.