Alapszintű újraélesztés-oktatás megszervezése középiskolás diákok körében – módszertani javaslatok a gimnáziumi oktatásba való beillesztési stratégiára, a képzési eredmények követésére

Kulcsszavak: kórházon kívüli szívmegállás, alapszintű újraélesztés, serdülők, oktatásszervezés

Absztrakt

A kórházon kívüli hirtelen szívhalál, másnéven a keringésmegállás továbbra is vezető szív- érrendszeri haláloknak számít. A keringésmegállást elszenvedő egyén azonnali ellátást igényel, a keringését újraélesztéssel mesterségesen kell fenntartani, mindaddig, amíg egészségügyi személyzet speciális beavatkozásokkal vissza tudja állítani a beteg keringését.

Ideális esetben a kórházon kívüli hirtelen szívhalál ellátása már a helyszínen, azonnal megkezdődik, újraélesztésben jártas személyek és akár az eseményt észlelő laikusok által. Mindez azért fontos, mert még azonnali riasztás esetén is a mentőegység vagy elsődleges ellátó egészségügyi személyzet kiérkezése akár 5-8 perc is lehet. Az agy visszafordíthatatlan károsodása 3-5 perces keringésmegállás és következményes oxigénhiányos állapotnál már elkezdődik, ezért kulcsfontosságú a hirtelen szívhalált észlelő részéről az azonnali újraélesztés megkezdése, aki sokszor nem egészségügyben jártas, ún. laikus személy. Ilyen módon, a hirtelen szívhalál kedvező kimenetelének javításában, illetve a mortalitás csökkentésében kiemelt szerepe van a laikusok képzésének, az alapszintű újraélesztés (basic life support , BLS) oktatásának. Célunk volt egy teljes, 10-12. évfolyamos középiskolás – mintegy 360 fős - tanulócsoport BLS oktatási projektjének megszervezése, meghatározott oktatási módszertannal, fél év leforgása alatt. A tanulmány a projekt menedzsmentje kapcsán azonosított problémákat és kulcspontokat mutatja be: az oktatás órarendbe és tanrendbe illesztése, engedélyeztetése az iskolavezetéssel, a diákokkal és törvényes képviselőik tájékozott beleegyezése, gyakorlatok beosztása, valamint a minőségbiztosítást alátámasztó adatok rögzítése, anonimizálása, elemzése, és kiértékelése. Eredményeink egyrészt a sikeres, 296 tanuló számára megvalósított, gimnáziumi BLS oktatás, az félautomata  defibrillátor kihelyezése, közösségi hozzáférés lehetőségének megalapozása, egy lehetséges jógyakorlat megteremtése.

Jelen kéziratban bemutatjuk a serdülők szervezett újraélesztés-oktatásának egészségügyi és oktatásügyi módszertanának homogenizálását segítő stratégiai módszereinket, a szervezési kulcsproblémák azonosítását és azok gyakorlati megoldásait.

Megjelent
2024-11-05
Hogyan kell idézni
ZimaE., DénesK., Pál-Jakab Ádám, NagyB., MaárC., KoósG., JuhászJ., CsörgőT., JuhosB., BélaM., PénzesM., KissB., FritúzG., & KovácsE. (2024). Alapszintű újraélesztés-oktatás megszervezése középiskolás diákok körében – módszertani javaslatok a gimnáziumi oktatásba való beillesztési stratégiára, a képzési eredmények követésére. IME Innováció Menedzsment Egészségügy, 23(3), 24-35. https://doi.org/10.53020/IME-2024-303
Rovat
Cikkek