Mesterséges intelligencia alapú GPT-modellek felhasználásának lehetőségei és korlátai egészségügyi alkalmazások fejlesztésében
Absztrakt
Bevezetés: Az internet megjelenése jelentős hatással volt az egészségi állapotokkal kapcsolatos információkeresésre. Az OpenAI által fejlesztett ChatGPT, egy szövegalapú párbeszédre képes generatív mesterséges intelligencia, tovább erősítette ezt a tendenciát. A ChatGPT integrációs lehetőségeinek köszönhetően számos személyre szabott GPT alkalmazás jelent meg az egészségügyi területeken.
Célkitűzés: Munkánk legfőbb célkitűzése az volt, hogy megvizsgáljuk jelenleg milyen személyre szabott GPT modellen alapuló, bármely egészségügyi területet érintő, mesterséges intelligencia-alkalmazások állnak a cikk írásának pillanatában rendelkezésre.
Módszer: Munkánk során egy több, mint 10 000 különböző, személyre szabott GPT alkalmazást tartalmazó adatbázist vizsgáltunk. Összesen 406 db személyre szabott, egészségügyi témával foglalkozó GPT alkalmazást azonosítottunk, melyeket további vizsgálatoknak vettünk alá, míg végül 232 db-ra szűkítettük le a vizsgált alkalmazások listáját. Általunk meghatározott kategóriákba soroltuk őket, végül pedig értékeltük és összehasonlítottuk a nemzetközi irodalomban talált kutatásokkal.
Eredmények: Összesen tíz kategóriába soroltuk az alkalmazásokat, melyek közül a legnépszerűbbek a személyre szabott diéta és fitnesz, valamint a mentális egészség támogatására irányuló fejlesztések voltak. Megállapítható, hogy az egyre fejlődő technológia révén a személyre szabott GPT alkalmazások sokféle szociális segítő szerepét tölthetik be a jövőben, segítve az embereket az élet különböző területein.
Következtetés: Összeségében elmondható, hogy ezek az alkalmazások új távlatokat nyithatnak a személyre szabott egészségügyi segítségnyújtásban, jelentős társadalmi hatással. Nem szabad azonban megfeledkeznünk arról, hogy a technológia kockázatot is rejt magában. A felhasználókat mindig tájékoztatni kell, hogy kritikusan értékeljék a kapott válaszokat és konzultáljanak egészségügyi szakemberrel mielőtt döntést hoznak.
Kulcsszavak: mesterséges intelligencia, személyre szabott GPT, digitális egészségügy,
adatvezérelt egészségügy
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.