Újév utáni vasárnap
Ézs 61,1–11 A cél felé vezetve
Absztrakt
Bár a legősibb rend a vasárnap megünneplése („kis húsvét”), ez az elv a korai középkorban, a nyugati egyházban a karácsonyi időszakban sérült. Karácsony dátumfüggő és nem vasárnapfüggő, mint húsvét, másrészt az ünnepsorban megtartott napok száma és tartalma is változó volt. István, János, az aprószentek, illetve esetlegesen még (Becket) Tamás ünnepei sokszor még oktávnapot is kaptak, amelyek gyakorlatilag felülírták a karácsony utáni és az esztendő első vasárnapjait. Az ünnepredukció után több egyház vízkeresztet az újév utáni vasárnapra helyezte. Az ünnep karakterét meghatározó óegyházi evangélium vagy az aprószentek napjáról átkerülő Mt 2 közepe/vége – mint nálunk –, vagy Lk 2 legvége, a tizenkét éves Jézus a templomban (mai német rend).
Hivatkozások
Breit, Herbert – Westermann, Claus 1967. Die alttestamentlichen Texte der dritten Reihe. 3., jav. kiad. Calwer Verlag, Stuttgart. (Calwer Predigthilfen 1.)
Duhm, D. Bernhard 1902. Das Buch Jesaja. 2., jav. kiad. Vandenhoeck & Ruprecht, Göttingen. (Handkommentar zum Alten Testament 3/1.)
Első próbafüzet. Evangélikus Kántorképző és Egyházzenei Intézet, Fót, 2024.
Kessler, Werner 1960. Gott geht es um das Ganze. Kapitel 56-66 und 24-27 des Buches Jesaja. Calwer Verlag, Stuttgart. (Die Botschaft des Alten Testaments 19.)
Stählin, Wilhelm 1963. Predigthilfen. 3. köt. Altes Testament. Johannes Stauda-Verlag, Kassel.
Voigt, Gottfried 1961. Der helle Morgenstern. Homiletische Auslegung alttestamentlicher Texte. Vandenhoeck & Ruprecht, Göttingen.
Voigt, Gottfried 1987. Die himmlische Berufung. Vandenhoeck & Ruprecht, Göttingen. (Homiletische Auslegung der Predigttexte Reihe IV.)
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.