Természetvédelmi stratégiák: hatékony eszközök vagy csővégi megoldások?

  • Hajdu Klára CEEweb a Biológiai Sokféleségért
Kulcsszavak: biodiverzitáscsökkenés, stratégia, holisztikus, DPSIR

Absztrakt

A nemzeti és uniós természetvédelmi stratégiák egyre inkább igyekeznek integrált módon kezelni a különböző ágazatokból eredő terheléseket, amelyek az ökosztisztémák degradációját és eltűnését okozzák világszerte. Azonban ahogy azt a nemzetközi tudományos jelentések újra és újra kimutatják, a biológiai sokféleség csökkenése tovább folytatódik, amely sajnos a jelenleg követett természetvédelmi stratégiák kudarcát is bizonyítja. Ennek elsődleges oka, hogy a természetvédelmi intézkedések nem képesek azon strukturális, intézményes és kulturális hajtóerők befolyásolására, amelyek a biológiai sokféleség csökkenését okozó környezeti terheléseket folyamatosan újragenerálják. Ezért szükséges lenne a természetvédelmi stratégiák kidolgozása során feltárni a terheléseket, hajtóerőket, kihatásokat, és válaszokat (drivers-pressures-state-impact-response, DPSIR modell), amelyek a biológiai sokféleség változásai mögött állnak. Bár a jelenlegi természetvédelmi programok elsősorban a közvetlen környezeti terhelésekkel és kisebb mértékben egyes hajtóerőkkel foglalkoznak, a biológiai sokféleség megőrzése érdekében olyan intézkedésekre lenne szükség, amely képes a hajtóerők teljes rendszerét befolyásolni. Ehhez azonban alapvető szemléletváltásra van szükség mind a természetvédő, mind az egyéb szakértők körében.

Hivatkozások

CEEweb a Biológiai Sokféleségért (2009): Assessing the EU BAP and its implementation – A failure of delivery or a failure of approach? – CEEweb, Budapest.

Európai Bizottság (2006): A biológiai sokféleség csökkenésének megállítása 2010-ig – és azon túl. Az ökoszisztéma-szolgáltatások fenntartása az emberi jólét érdekében. – Az Európai Bizottság COMcom(2006) 216-os közleménye.

European Environment Agency (2007): Europe’s environment, the fourth assessment. – European Environment Agency, Copenhagen.

Gyulai, I. (2008): Biomass Dilemma. – CEEweb for Biodiversity and National Society of Conservationists/ Friends of the Earth Hungary, Budapest.

World Resources Institute (2005): Millennium Ecosystem Assessment Ecosystems and human well-being: biodiversity synthesis. – World Resource Institute, Washington.

Megjelent
2009-12-31