Bevezető egy új sorozathoz: Kritikus és stratégiai nyersanyagok az Európai Unióban és Magyarországon – multimédia-adatgyűjtemény építése a Miskolci Egyetemen
Absztrakt
Az Európai Unió 2008 óta különféle szinteken és szervezetekben fogja össze, és költségvetési forrásokkal támogatja azokat a kutatási, fejlesztési, oktatási tevékenységeket, amelyek a feldolgozó ipara számára különösen fontos nyersanyagok ellátásának biztonságát emelhetik. 2011-ben közölt először listát ezekről az anyagokról. Az akkor 14 tagú lista mára 34 tagúvá bővült. 2023-ban született arról döntés az EU legfelső kormányzati szerveiben, hogy törvénybe iktassák a stratégiai és kritikus nyersanyagokra vonatkozó irányelveket.
A Miskolci Egyetem 2012 óta végez kiterjedt kutatásokat és adatgyűjtést a kritikus nyersanyagok hazai helyzetével kapcsolatban. Akkori eredményeit egy 10 kötetes monográfia sorozatban adta közre. A Műszaki Föld- és Környezettudományi Kar TEKH szakkollégiuma az itt vázolt kezdeményezéssel egy információs hiányt kíván megszüntetni az akkori 14 kritikus elemet feldolgozó értékelés kibővítésével. Ezt a KEM Kritikus Elemek Maraton program megvalósításával tervezi elérni. Egyúttal olyan képzésként is használni akarja a projekt részfeladatait, amelyek a magyar és külföldi hallgatók írásos és szóbeli megjelenítési készségeit javítják magyar és angol nyelven. A program végrehajtásában jelenleg a Kar diákjai vesznek részt oktatók vezetésével.
Hivatkozások
Criticel (2012): https://kritikuselemek.uni-miskolc.hu/
Földessy J. (szerk.) (2014): Basic research of the critical raw materials of Hungary. Milagrossa, Miskolc. 159 p.
USGS (2022): https://www.usgs.gov/news/national-news-release/us-geological-survey-releases-2022list-critical-minerals
TEKH (2023): https://tekh.uni-miskolc.hu/
https://www.dailymetalprice.com/
https://www.metal.com/Rare-Earth-Metals/
https://www.kitco.com/strategic-metals/
https://pubs.usgs.gov/periodicals/mcs2022/
https://www.indexmundi.com/commodities/?commodity=rock-phosphate&months=120
https://www.globenewswire.com/en/news-release/2022/
Száváné Benőcs K. (1965): Észak-magyarországi széntelepek ritkafém katasztere. BKI kutatási jelentés, 51 p. ME ÁFI Adattár.
Püspöki Z. (szerk.) (2018): A hazai szénvagyon és hasznosítási lehetőségei. MBFSZ. Budapest. 289 p.