Folyamatos tűzihorganyozási technológiák
Absztrakt
A tűzihorganyzott acélipari gyártása 1854-ben indult meg haditengerészeti alkatrészekkel Franciaországban, a jelentős iparosítás azonban 1938-ban indult be, amikor Tadeusz Sendzimir szabadalmaztatta folyamatos tűzihorganyozó gyártósorát. Azóta az ipar „galvanizált” állapotba került abban az értelemben, hogy az új ipari igényeket magasabb minőséggel, alacsonyabb energiafogyasztással és alacsonyabb CO2-kibocsátással kívánja kielégíteni.
A legtöbb gyártósort alapvetően a megmunkálandó acél típusához igazítva alakítják ki, vagyis a folyamatos tűzihorganyozó sor a lapos acélszalagok gyártási és feldolgozottsági szintjétől függ. Tehát a gyártósor ezért a melegen hengerelt és a hidegen hengerelt lapos acélszalagokra más és más. A hidegen és melegen hengerelt acélszalagok gyártóművei főleg a bemeneti, a kemence előtti tisztító-pácoló és az áthúzó izzítókemencék kialakításban térnek el egymástól. A hidegen hengerelt és melegen hengerelt lapos acéltekercseknél különböző pácolási, passziválási, zsírtalanítási, hevítési és redukciós eljárások szükségesek. Ezért a horganyozó sorok fő típusait az acél kémiai, metallográfiai adottságai, feldolgozottsági szintje, valamint az alkalmazott bevonat típusa határozza meg.
Az 1. táblázat a késztermékek különböző kereskedelmi megnevezéseit, valamint az átlagos technológiai jellemzőket mutatja be, amelyekre a vonatkozó gyártástechnológiát kialakítják. A többkomponensű olvadék egy nanoméretű intermetallidot és általában egy szilárdoldat-bevonatot képez az acél hordozófelületén. A fedőréteg többnyire Zn-Al szilárd oldat, de képezhet további intermetallikus vegyületeket, valamint binér és ternér eutektikus fedőréteget is, a technológiai és az olvadék koncentrációja alapján.
Kijelenthetjük, hogy a technológiának nanoméretű folyamatokat kell kézben tartania, hogy biztosítsa a gigaméretű skálán mozgó konzisztens termékkibocsátást.
Ebben a cikkben a fő tűzihorganyozó sorok általános felépítését tárgyaljuk, csak a különböző szekciók funkcióinak általános bemutatására összpontosítva.
Hivatkozások
Marder: The Metallurgy of Zinc Coated Steels, Elsevier, 2023 https://doi.org/10.1016/B978-0-323-99984-7.00011-7
Gulyás József, Horváth Ákos, Illés Péter, Farkas Péter: Acélok Hengerlése. Miskolci Egyetem, 2013
Kaptay György: Anyagegyensúlyok/ Makro-, mikro és nanoméretű rendszerekben. Miskolc 2011
Gácsi Zoltán, Mertinger Valéria: Fémtan. Műszaki Könyvkiadó, 2000
Zorkóczy Béla: Metallográfia és anyagvizsgálat. Tankönyvkiadó, 1996