Szívóssági korlátok megismerése átmeneti hőmérsékleten

  • Bocz András Dunaferr Labor Nonprofit Kft.
  • Kiss Balázs Dunaferr Labor Nonprofit Kft.
  • Márkus Dénes Dunaferr Labor Nonprofit Kft.
  • Narancsik Zsolt Dunaferr Labor Nonprofit Kft.
  • Vainel Viktor Dunaferr Labor Nonprofit Kft.

Absztrakt

A Charpy-féle ütővizsgálat 1901 óta gazdagítja ismereteinket az acélok szívós tulajdonságairól [8], a műszaki életben dolgozók vagy műszaki oktatásban résztvevők nagy valószínűséggel találkoztak már vele. A magyar nyelvű szakirodalom az ütővizsgálatnál szinte mindig megemlíti az átmeneti hőmérséklet jelenségét is, ezeket látványos „S” alakú diagramokon jelenítik meg. A példaábráik többségükben „megrajzolt” elvi görbék, tényleges mérési adatok nélkül és a megtalált irodalmi források nem tárgyalják teljes mélységben ezt a témakört.
A szívós–rideg átmenet a fémeknél és acéloknál gyakran megfigyelhető jelenség, amely a fémek törési viselkedésében a magas hőmérsékleten kialakuló képlékeny (stabil) törésről alacsony hőmérsékleten törékeny (instabil) törésre való változásának felel meg. A törési mód változása általában egy bizonyos hőmérséklet-tartományban történik, amelynek középpontjában egy adott hőmérséklet áll, amelyet szívós–rideg átmeneti hőmérsékletnek vagy az angol nyelvű irodalomban DBTT-nek (Ductile–Brittle Transition Temperature) neveznek. A magyar szakirodalomban a TTKV jelölés vált ismertté (TT: Transition Temperature, K az ütőérték V bemetszészű próbán) [1].
A különböző rácsszerkezetű fémek eltérően viselkednek. A térközepes köbös (BCC: body-centered cubic) kristályszerkezetű fémek jellemzően szívós–rideg átmenetet mutatnak, mivel nem rendelkeznek olyan egymásra épülő csúszási síkokkal, amelyek lehetővé teszik a diszlokációk könnyű vándorlását, ezért ezekben az anyagokban a diszlokációk mozgása termikus aktiválást igényel. Az alacsony hőmérsékleten drasztikusabb mechanizmusok – például kötéstörés – indulnak be az alkalmazott feszültség hatására [1].
Nukleáris szerkezeteknél, hegesztett kötéseknél, nyomástartó edényeknél fontos ismerni a szerkezetbe épített anyagok átmeneti hőmérsékletét, mert a tervezéskori méretezés az alapanyagra történik. Ezért már nagyon korán felmerült az igény az anyagok szívóssági korlátainak megismerésére [2].
Ez a cikk azért született, hogy áttekintést adjon az átmeneti hőmérsékletről és a nemzetközi szakirodalomból ismeretes modellezéséről a saját méréseink bemutatásával.

Hivatkozások

National Institute of Standards and Technology (NIST), https://www.nist.gov/programs-projects/charpy-machine-verification-program;

Lucon E., Sp-lett J., Koepke A., Newton D.: NIST Technical Note 2158 - NIST Software Package for Obtaining Charpy-Transition Curves. https://doi.org/10.6028/NISTTN.2158

Oldfi eld W. (1979):Fitting curves to toughness data. Journal of Testing and Evaluation, JTEVA, 7/6, 326-333. https://doi.org/10.1520/JTE11508J

Hajro I., Tasić P., Burzić Z., Vuherer T.: Fitting curves and impact toughness transition temperature of quenched and tempered steel welds. ISSN 2303-4521.

MSZ EN ISO 148-1:2017 Fémek. Charpy-féle ütővizsgálat. 1. rész: Vizsgálati módszer (ISO 148-1:2016) "D" melléklet

DeepL Translate: www.deepl.com

Free Online OCR: www.onlineocr.net

Szigmoid függvények https://hu.wikipedia.org/wiki/Szigmoid_f%C3%BCggv%C3%A9nyek

Tóth L.: A törésmechanika és az anyagvizsgálat története.

Microsoft Corporation. Microsoft Excel: https://office.microsoft.com/excel

MSZ EN 10025-2:2020 Melegen hengerelt termékek szerkezeti acélokból. 2. rész: Ötvözetlen szerkezeti acélok műszaki szállítási feltételei.

HARDOX® 450: SSAB - Svédország: https://www.ssab.com/hu-hu/h%C3%ADrek/2019/06/hu-hardox

Diszlokáció: https://idegen-szavak.hu/diszlok%C3%A1ci%C3%B3;

https://hu.wikipedia.org/wiki/Diszlok%C3%A1ci%C3%B3_(krist%C3%A1lytan)

Megjelent
2024-09-11
Rovat
Cikkek