A Disaster Victim Identification – az Interpol speciális részlege

A legjobbak közé tartozunk, de fejlődnünk nekünk is kell!

Kulcsszavak: Disaster Victim Identification, Interpol, CBRN mozaikszó

Absztrakt

Cél: A Disaster Victim Identification (DVI) a tömegszerencsétlenségek, katasztrófák, terrorcselekmények áldozatainak azonosítását jelenti. A válságkezelés szemszögéből egy apró, de annál fontosabb momentum, hiszen a médiát, ezen keresztül a lakosságot is az érdekli, hogy a bekövetkezett incidenst, ahol többen életüket veszítették, mi vagy ki okozta, a rendszer hogyan és milyen gyorsan reagált az eseményre, mennyi áldozatot azonosítottak. Az áldozatok mennyit szenvedtek, hogyan haltak meg, ha még nem azonosították őket, mikorra fogják azonosítani, hogyan bántak a hozzátartozókkal, mikor állítják helyre a rendet, és mindez mennyibe került. Ezen kérdésekre a válaszokhoz az információkat – a nyomozási adatokon kívül –, az azonosítást, a mentesítést, helyreállítást végző szakegységektől várhatják a kommunikációs szakemberek, tehát ezen tevékenységeket mindenképp szervezetten, magas minőségben kell végrehajtani.
Módszertan: A tanulmány leíró jellegű elméleti kutatás.
Megállapítások: Bármely fejlett állam nagy presztízsveszteséget szenved el, ha nem képes az egységes nemzetközi normáknak megfelelő áldozatazonosítási tevékenység elvégzésére. Az Interpol DVI alapvető filozófiája: interdiszciplináris megközelítés, szabványosított eljárások, előkészület a szervezés és képzés vonatkozásában, illetve a kegyeleti és emberiességi szempontok tiszteletben tartása.
Érték: A tanulmány olyan érdekes témát dolgoz fel, amely a szélesebb közvélemény körében is érdeklődésre tarthat számot, de az olvasók, a kutatók és a hallgatók is profitálhatnak a feldolgozásából, jó vitaindító lehet.

Hivatkozások

Angyal M. & Petrétei D. (2018). A magyarországi áldozatazonosítási szolgálat felállításának kihívásai és tapasztalatai. Nemzeti Közszolgálati Egyetem.

Angyal M. & Petrétei D. (2019). Az Interpol DVI-protokoll-adaptációjával a hazai áldozatazonosítás fejlesztésének útján. Nemzetbiztonsági Szemle, 7(1), 3–17. https://doi.org/10.32561/nsz.2019.1.1

Angyal M. (2014). A hurghadai buszbaleset áldozatainak azonosítása. In BMOKTF (Szerk.), A rendvédelem és a honvédelem területén végzett orvosi és pszichológiai tevékenység kihívásai napjainkban (pp. 190–197). BM Oktatási, Képzési és Tudományszervezési Főigazgatóság.

Kreitz Zs. (2019). A magyar áldozatazonosító szolgálat munkájának bemutatás. In M-Kiss M. (Szerk.), Rendőrség 2019. (pp. 144–147). Országos Rendőr-főkapitányság.

Megjelent
2022-05-17
Hogyan kell idézni
HertelendiL. (2022). A Disaster Victim Identification – az Interpol speciális részlege: A legjobbak közé tartozunk, de fejlődnünk nekünk is kell!. Belügyi Szemle , 70(5), 1077-1087. https://doi.org/10.38146/BSZ.2022.5.11
Folyóirat szám
Rovat
Kitekintés