Egy kamion – 71 halott. Kegyetlen, profitorientált embercsempészek, akik nem válogatnak a módszerekben

Kulcsszavak: szervezett bűnözés, embercsempészet, halálkamion, profit

Absztrakt

Cél: A tanulmány a 71 halálos áldozattal járó, a sajtó által „halálfurgon” ügyként emlegetett tragédiával foglalkozik. Az eset nagy médiavisszhangot kapott, számtalan cikkben foglalkozott a nyomozással a magyar és a külföldi sajtó is. Azt, hogy a rendőrség milyen nyomozati cselekményeket folytatott, milyen eredményre jutott a büntetőeljárás a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda (KR NNI) állományában dolgozó kolléga által készített diplomamunka anyagán keresztül mutatom be.
Módszertan: A tanulmány leíró jellegű elméleti kutatás.
Megállapítások: A tanulmány olyan érdekes bűnesetet dolgoz fel, amely ismételten rávilágít a szervezett bűnözés kérdéskörére, a gátlástalan és embertelen bánásmódra, amelyekkel az embercsempész csoportok, milliós haszonra szert téve, szinte háborút folytatnak a határon szolgálatot teljesítő rendvédelmi erőkkel a profitért, nem törődve az emberi méltósággal és az élethez való joggal.
Érték: Az eset feldolgozása szélesebb közvélemény körében is érdeklődésre tarthat számot, de az olvasók, a kutatók és a hallgatók is profitálhatnak a feldolgozásából.

Hivatkozások

Dános V. (1996). A szervezett bűnözés. In Falus J. (Szerk.), Kriminológiai ismeretek (pp. 221–225). Corvina Kiadó.

Korinek L. (1996). A szervezett bűnözés lényegi elemei. In Harmadik Magyar Jogászgyűlés, Balatonfüred, 1996. május 17–19. Magyar Jogászegylet.

Sárkány I. (Szerk.), (2012). A szervezett bűnözés kézikönyve. Nemzeti Közszolgálati Egyetem Rendészettudományi Kar.

Megjelent
2022-09-15
Hogyan kell idézni
HertelendiL. (2022). Egy kamion – 71 halott. Kegyetlen, profitorientált embercsempészek, akik nem válogatnak a módszerekben. Belügyi Szemle , 70(9), 1873-1885. https://doi.org/10.38146/BSZ.2022.9.8
Folyóirat szám
Rovat
Tanulmányok II.