A Magyar Protestáns Irodalmi Társaság megalakulása és a vallásos népsajtó ügye

  • Tibor Klestenitz Nemzeti Közszolgálati Egyetem; Egyetem; Országos Széchényi Könyvtár, Lipták Dorottya Sajtótörténeti Kutatócsoport

Abstract

A Magyar Protestáns Irodalmi Társaság 1888-ban jött létre a tudományos irodalom művelésére, valamint a népszerű vallási irodalom terjesztésére. A protestáns egyháztörténet-írásban jól ismert a szervezése során kitört vita: a tiszántúli református egyházkerület képviselői az unitárius felekezet kizárását követelték, amelyet hitelvi megfontolásokra hivatkozva nem akartak protestánsként elismerni. A tanulmány egy másik tényezőt vizsgál: azt, hogy a társaság alapítását megelőző és kísérő vitákban milyen összefüggésekben jelent meg a vallásos népirodalom és népsajtó kérdése.
A tanulmány megmutatja, hogy a tiszántúliak magatartását a népsajtó kérdése is befolyásolta. Az 1880-as évekre a protestáns közvélemény egyre inkább tudatára ébredt a sajtó jelentőségének, ezért a társaság megalakulása előtt felfokozott várakozások jelentkeztek. Ezek egyaránt kiélezték az evangélikusok, reformátusok és unitáriusok közötti, valamint az egyes felekezeteken belüli ellentéteket, és a népsajtó ügyét – amelynek a tiszántúli református egyházkerületben komoly előzményei voltak – egyfajta identitáskérdéssé emelték.

Veröffentlicht
2024-06-18