Teremtésvédelem és az egészséghez való jog nemzetközi védelme

  • Kovács György Pázmány Péter Katolikus Egyetem
Kulcsszavak: teremtésvédelem, Laudatio Si’, egészséghez való jog, betegjogok, élethez való jog, egészséges környezethez való jog

Absztrakt

A teremtésvédelem szempontrendszere a napjainkban egyre fontosabbá válik, hiszen az emberiség a bolygó élővilágának károsítása által saját jövőjét is veszélyezteti. Ebben a kontextusban a katolikus egyház szerepe különösen fontos, hiszen az Egyház évszázadok óta védelmezi az életet és a környezetet, melyről a Populorum Progressiotól kezdve, a Laudatio Si’-n keresztül a Fratelli Tuttiig számos pápai enciklika is tanúskodik.

A teremtésvédelem témakörén belül kiemelt helyet foglal el az egészséghez való jog védelme, amely az emberi élet és méltóság, mint transzcendens, az állam által érinthetetlen lényeg védelmére helyezi a hangsúlyt. Ebben a körben is az Egyház számos pápai enciklikában emelte fel a szavát az emberi élet, méltóság és az egészséghez való jog védelme érdekében, a Pacem in Terris enciklikától kezdődően.

Az egyház társadalmi tanítása és a teremtésvédelem, egészséghez való jog terén tett megnyilatkozások fontos igazodási pontként szolgálnak a jogalkotó számára nemzeti és nemzetközi viszonylatban egyaránt. Jelen írás célja, hogy bemutassa, azokat a főbb kapcsolódási pontokat az egyház társadalmi tanítása és a jelentősebb nemzetközi dokumentumok között, amelyek ezt az állítást támasztják alá.

Megjelent
2024-06-14
Folyóirat szám
Rovat
Acta