A bűnügyi elemzés nemzetközi keretei

Kulcsszavak: bűnügyi elemzés, Europol, UNODC, IACA, stratégiai elemzés, forró pontok elemzése

Absztrakt

Absztrakt
Cél: A bűnügyi elemzés magyar módszertanának megújításához szükség van egy új típusú keretrendszer felállítására. Ez azonban elképzelhetetlen a bűnügyi elemzéssel foglalkozó legfontosabb nemzetközi szereplők által használt módszertan megismerése nélkül.
Módszertan: A tanulmány az Europol, a UNODC (United Nations Office on Drugs and Crime), az IACA (International Assotiation of Crime Analysts) és az Egyesült Királyság bűnüldöző szerveinek bűnügyi elemzői módszertanát mutatja be és hasonlítja össze.
Megállapítások: A bűnügyi elemzés egységes módszertanának kidolgozása Magyarországon 1997-re nyúlik vissza, azonban csak az utóbbi pár évben történtek kísérletek a módszertan – a modern kor követelményeinek megfelelő – megújítására. Mivel a korábbi keret már nem alkalmas az olyan új elemzői módszerek befogadására, mint a kockázatelemzés, hálózatelemzés, forró pontok elemzése, vagy épp az újra gondolt bűncselekményi mintaelemzés, a megújítási törekvések első lépése egy új, rugalmas keretrendszer kidolgozása. Ennek megalkotásához célszerű megvizsgálni, hogy a bűnügyi adatok feldolgozásában és elemzésében, illetve az elemzés elméleti támogatásában érdekelt és élen járó országok, valamint nemzetközi szervezetek milyen módszertant használnak.
Érték: Mivel a vizsgált módszertanok mindegyike az adott szervezet vagy rendvédelmi szerv aktuális feladataihoz igazodik, teljes egészében nem hasznosíthatók, viszont egyes elemeiben, felépítésükben alapul szolgálnak a bűnügyi elemzés nemzeti kereteinek kialakításához.

Hivatkozások

Association of Chief Police Officers (2005). Guidance on The National Intelligence Model. National Centre for Policing Excellence.

Barabási A. L. (2016). A hálózatok tudománya. Libri.

Clarke, R. V. & ECK, J. E. (2009). Crime analysis for problem solvers in 60 small steps. U.S. Dept. of Justice, Office of Community Oriented Policing Services.

Heuer Jr., R. J. & Pherson, R. H. (2014). Structured Analytic Techniques for Intelligence Analysis, Spi edition. C.Q. Press.

International Association of Crime Analysts (2011). „Crime pattern" definitions.

Megjelent
2023-02-24
Hogyan kell idézni
SzabóJ. (2023). A bűnügyi elemzés nemzetközi keretei. Belügyi Szemle , 71(2), 269-286. https://doi.org/10.38146/BSZ.2023.2.5
Folyóirat szám
Rovat
Tanulmányok