A rendvédelmi felsőoktatás mint a belügyi tudományosság egyik oszlopa

Kulcsszavak: belügyi tudományosság, felsőoktatás, tisztképzés fejlődése, tudománymetria

Absztrakt

Cél: A tanulmányban az elmúlt félévszázad belügyi tudományos fejlődésének íve rajzolódik ki, érintve annak legfontosabb személyi, oktatási, szakmai és tudományos szegmensei. Ennek eredményeképpen plasztikus képet kaphatunk azokról a tendenciákról, amelyek a változó társadalmi berendezkedéseken átívelően formálták a belügyi tudományosság képét. A tanulmány céljául tűzi ki a jövő legnagyobb felsőoktatási kihívásainak való megfelelés lehetséges útjainak kijelölését, különös tekintettel a nemzetközi tudományos láthatóság egyre növekvő szerepére.
Módszertan: A tanulmányban a történeti komparatív megközelítés alapján kerültek azonosításra a lényegi elemek, illetve a jelenlegi nemzetközi tudományos közeg alapértékeinek megfelelően elemző értékeléssel fogalmazódnak meg a jövőre mutató javaslatok.
Megállapítások: A belügyi tudományosság fejlődési íve viszonylag mentes a mindenkori aktuálpolitikai felhangoktól, a szakma érdeklődéssel, bizalommal fogadta a tudomány eredményeit, és azokat a lehetőségekhez képest pragmatikus szemléletmóddal igyekezett hasznosítani. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem és jogelőd intézményei, többek között a Rendőrtiszti Főiskola, oktatási és tudományos munkájával rugalmasan és jól támogatta a kompakt belügyi munka hatékonyságát. A rendvédelmi felsőoktatás körülményekhez való jó alkalmazkodási képességét szemléletesen mutatja az önállóvá vált honi rendészettudomány egyre nagyobb nemzetközi elfogadottsága, amelyet a minősített külföldi szakfolyóiratokban megjelenő tanulmányok száma is fémjelez.
Érték: A szakmaspecifikus rendészettudomány profiljának megőrzéséhez kiemelten fontos, hogy a jövő egyetemi tanárai és esetlegesen az MTA doktorai a szakmából indult oktatók közül kerüljenek ki. Ennek a hosszú útnak egyik fontos mutatója a megfelelő tudományos és tudománymetriai teljesítmény, amelynek jövőbeli fontosságát illetően ad iránymutatást és viszonyítási pontot a tanulmány.

Hivatkozások

Forgács J. (2020). A reintegrációs tisztek képzésének fejlődési íve. Magyar Rendészet, 20(4), 71–83. https://doi.org/10.32577/mr.2020.4.4

Péter J. (1984). A magas szintű belügyi szakemberképzés lehetőségeiről. Belügyi Szemle, 22(9), 3–8.

Sz.n. (1984). A Rendőrtiszti Főiskola oktató-nevelő munkájának tartalmi elemeiről. Interjú Györök Ferenccel. Belügyi Szemle, 22(9), 25–35.

Virányi G. (2019). Határőrizeti és határrendészeti tisztképzés 1903-2011. Dialóg Campus Kiadó.

Megjelent
2022-10-14
Hogyan kell idézni
PalloJ. (2022). A rendvédelmi felsőoktatás mint a belügyi tudományosság egyik oszlopa. Belügyi Szemle , 70(10), 2077-2094. https://doi.org/10.38146/BSZ.2022.10.9
Rovat
Tanulmányok