Felderítés és vizsgálat egy elfeledett büntetőkódex-javaslatban

Kulcsszavak: Erdély, 1811, büntetőkódex, felderítés

Absztrakt

Magyarországon az első valódi kodifikációs terméknek tekinthető, és a büntető anyagi és eljárásjog többé-kevésbé átfogó szabályozására irányuló jogalkotási munka az 1795. évi büntetőkódex-tervezet volt. Ezzel egy időben kezdődött meg Erdélyben is az első büntetőkódex megalkotása, ez lett az 1811. évi javaslat. Az erdélyi büntetőkódex-javaslat azonban sem magyar nyelven, sem Magyarországon nem jelent meg. Ugyanakkor Magyarország és Erdély történelmi múltját figyelembe véve és a két jogalkotási anyag tartalmát összehasonlítva is megállapítható, hogy azok gyökerei részben közösek, az erdélyi javaslat több szállal kapcsolódik a magyar jogi hagyományhoz, s megvannak persze a sajátos erdélyi jogi jellegzetességei is. Mindkét munkára igaz továbbá, hogy bennük a régi, feudális jog és a felvilágosodás elemei, hatásai egymás mellett jelennek meg. Az erdélyi javaslat 210. évfordulóján ezért érdekes lehet megvizsgálni annak egyes intézményeit. Jelen tanulmányban a javaslat bíróságon kívüli, a vádemelést megelőző eljárási cselekményeit, lényegében a nyomozás szabályait kívánom bemutatni. Ennek első szakasza a javaslat szerint a felderítés, amely a gyanújelek, a feljelentés és az általános vizsgálat szabályait öleli fel. A második szakaszba tartoznak a terhelt (bíróságon kívüli) vizsgálata, valamint az úgynevezett előzetes vizsgálatok. Találunk továbbá a felderítésre és a bíróságon kívüli vizsgálatra is alkalmazandó szabályokat a bírósági vizsgálat, a tulajdonképpeni bizonyítás szabályai között – ilyenek például a tanúkihallgatás részletszabályai. Az erdélyi büntetőkódex-javaslat e rendelkezéseinek vizsgálata alapján pedig megállapíthatjuk, hogy a büntetőeljárás nyomozási cselekményei alapvetően személyek (azok tudomása), tárgyak vizsgálatára és megismerésére irányulnak ma is, és nem volt ez másként a büntetőjogi kodifikáció kezdeti időszakában sem. Ha a mai kriminalisztika eszköztárából kivonjuk mindazt, amit az elmúlt két évszázad technikai fejlődése hozott, a bizonyításban ma is azokat az eljárási cselekményeket találjuk, mint a 18. század végén és a 19. század elején. Ezért sem érdektelen néha felidézni elfeledett jogtörténeti emlékeinket.

Hivatkozások

Balogh E. (2004). A magyar büntetőtörvény-tervezetek szerkezeti fejlődése. In Tóth K. (Szerk.), Tanulmányok dr. Nagy László egyetemi tanár születésének 90. évfordulójára (pp. 25–39). Szegedi Tudományegyetem.

Béli G., Kajtár I. (1988). Az osztrák (-német) büntető jogszabályok hatása a magyar jogban a 18. században (a Praxis Criminalis). Janus Pannonius Tudományegyetem.

Béli G. (2000). Magyar jogtörténet. A tradicionális jog. Dialóg Campus.

Dósa E. (1861). Erdélyhoni jogtudomány. Melyet az alkotmányos Erdélyhonban az 1000-dik év olta törvényszerüen költ, s az 1849-dik évig érvényességgel birt törvények és szokások szerint. I. könyv: Erdélyhoni közjogtan. Gámán János.

Finkey F. (1942). Az 1792. évi büntetőtörvényjavaslat 150. évfordulója. Debrecen sz. kir. város és a Tiszántúli református egyházkerület könyvnyomda-vállalata.

Finkey F. (1948). A magyar büntetőperjogi tudomány háromszázados fejlődéstörténete 1619-1914.

Hajdu L. (1971). Az első (1795-ös) magyar büntetőkódex-tervezet. Közigazgatási és Jogi Könyvkiadó.

Korsósné D. K. (2019). A csalás törvényi szabályozásának alakulása a XIX. századi büntetőjogi kodifikáció előtt. A XVIII. század végének két kodifikációs kísérlete Magyarországon. Acta Universitatis Szegediensis: FORVM Acta Juridica et Politica, 9(1), 99–111.

Nagy F. (2012). A (büntetőjog)tudomány ismérveiről, hazai előzményeiről és kezdeteiről. In Juhász Zs., Nagy F. & Fantoly Zs. (Szerk.), Ünnepi kötet dr. Cséka Ervin professzor 90. születésnapjára. Acta Universitatis Szegediensis: Acta Juridica et Politica 74. (pp. 353–363). SZEK Juhász Gyula Felsőoktatási Kiadó.

Veress E. (2018). Erdély jogtörténete. Forum Iuris.

Megjelent
2021-07-13
Hogyan kell idézni
LászlóB. (2021). Felderítés és vizsgálat egy elfeledett büntetőkódex-javaslatban. Belügyi Szemle , 69(7), 1165-1180. https://doi.org/10.38146/BSZ.2021.7.5
Folyóirat szám
Rovat
Tanulmányok